avakado resim

Avokado Nedir?

Tropikal, Orta Amerika ve Meksika’ya özgü, bir ağaç meyvesi olan avokadonun kabuğu yeşil, iç kısmı beyaz ve iri çekirdeklidir. Avokadoyu tüketebilmek için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Eğer beklemeden avokadoyu tüketmek istiyorsanız yumuşak olan avokado seçmeniz gerekmektedir. Avokado, buzdolabında saklanmaya pek uygun bir meyve değildir. Eğer evde saklayacaksanız oda sıcaklığında ortalama 3-5 gün arasında beklemeniz gerekmektedir. Dokunduğunuzda yumuşamışsa yiyebilirsiniz. Eğer avokadonuzu beklemeden , daha kısa sürede tüketmek istiyorsanız avokadoyu bir kağıda ya da gazeteye sarıp, kapatarak 1 gün kadar kısa bir sürede olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Avokadoyu dilerseniz derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Bunun için saklama kabı tercih etmelisiniz. Avokadoyu yemek için gerçekleştirdiğiniz işlemleri uygulayarak, kabuğundan ayırarak, püre haline getirerek dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Avokadonun yağ oranı diğer meyvelere oranla daha yüksektir. Yeşil renkten siyaha farklı türleri olan avokado, toplandıktan sonra da olgunlaşmaya devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir
Yiyecek ve İçecekler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Avokadonun İçerdiği Vitaminler

avokadonun yararları

İyi bir lif kaynağı olan avokado, besin değeri ve vitamin bakımından çok zengindir. C, E, K, B1, B2, B3, B5, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, bakır, çinko, omega-3 vitaminleri içermenin yanı sıra, içeriğinde biraz şeker de bulunmaktadır.

İçeriğinde bulunan C ve E vitamini sayesinde kolajen oluşumunu desteklemektedir. Dokuların onarımı için tercih edilebilecek bir meyvedir. Üstelik C ve E vitamini sayesinde damar sertliğinin ilerlemesini yavaşlatabilmektedir.

Avokado, lutein bakımından da zengin bir sebze olduğu için sarı nokta ve katarakt gibi hastalıklarını da azaltıcı etkiye sahiptir.

Avokadonun Faydaları Nedir?

avokadonun faydaları

-İyi bir antiokasidandır.

-Tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.

-Kan şekerini kontrol eder.

-Bağırsaklar için probiyotik etki gösterir, kabızlığı önler.

-Demir eksikliği tedavisinde kullanılır.

-Cilt ve saç sağlığını korur,

-Bağışıklık sistemini destekler.

-Kalp-damar sağlığını korur.

-Folik asit takviyesi için kullanılır.

-Kilo kontrolünü sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz