kilo aldıran yiyecekler

Zayıflamak, kilo vermek, sağlık beslenmek çoğu kişinin önem verdiği durumlardır. Her ne kadar lezzetli gözükse de, tadına bayılsak da bazı yiyecekler bir o kadar da kontrollü tüketilmeyi gerektiriyor. Özellikle gün içerisinde daha enerjik olmak istiyorsanız bazı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Patates kızartması gibi gıdalar özellikle fast food mekanlarında satılanlar her ne kadar lezzetli olsa da zararlıdır. Aynı şekilde fazla yağ ve tuz içerdiği için patates cipsleri, şekerli olması sebebiyle gazlı içecekler de sağlığa zararlıdır.

Belli miktarda et tüketmek sağlık açısından önemli olsa da, yağlı etler ve işlenmiş etlerin tüketilmemesinde fayda var. Bilindiği gibi trans yağ içeren ürünler, dondurulmuş gıdalar ne kadar az tercih edilirse o kadar iyi.

Birçoğunun içerisinde renklendirici ve koruyucu madde olan hazır meyve suları da sağlıklı ürünler arasında gösterilebilecek kadar masum değiller. Karbonhidrat ve kalori içeren makarnaları haftada 1 kez tüketmek yeterlidir.

Küçükten büyüğe herkesin çok sevdiği çikolatalar… Aşırıya kaçılmadığı sürece zararlı olmasa da paketli çikolataların bazılarına içerdiği koruyucu ve katkı maddesinden dolayı dikkat etmek gerekir.

Kilo aldıran besinleri farkında olmadan tükettiğiniz takdirde sağlıksız olarak kilo alabilirsiniz. Çoğu zaman zamansızlıktan dolayı atıştırdığımız gıdalar da beslenmeyi sağlıksız hale getirebilmektedir. Tabi bunun yanı sıra tükettiğiniz besinlerin kalori oranları da önemlidir.

kırmızı et kilo aldırır mı

Önbilgi

İlginizi Çekebilir
Enginar

Kişinin Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadardır?

ABD Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre kişilerin günlük ihtiyacı olan kalori miktarlaro şu şekilde belirtilmiştir.

19-51 yaş arası kadınlar için 1800-2400 kalori

19-51 yaş arası erkekler için 2200-3000 kalori

Çocuklar ve ergenler için 1000-3200 kalori

Yiyeceklerin yanı sıra bazı içecekler de gereğinden fazla tüketilmesi durumunda kilo almanıza sebep olabilir.

Hangi İçecekler Kilo Aldırır?

Smothie, protein içeren shakeler, meyve suları, tam yağlı ve çikolatalı sütler fazla tüketildiği zaman kilo almanıza yol açacağı için kontrollü bir şekilde tüketilmesinde fayda var.

Tüm bunların yanı sıra, özellikle kilo almak istiyorsanız ve bunu doğal yollarla gerçekleştirmek istiyorsanız kalorisi yüksek meyveleri tercih edebilirsiniz. Doğal yollardan kilo almanıza yardımcı olan meyveler sağlıklı bir seçim olabilir.

Kilo Aldıran Kalorisi Yüksek Meyveler Nelerdir?

kilo aldıran meyveler

Muz

Besin değeri ve potasyum bakımından zengin olan muzun, aşırı tüketildiğinde kabızlığa sebep olacağı düşünülerek kontrollü tüketmekte fayda var.

Avokado

Ortalama bir avokado 400 kalori içerir. Hazırladığınız meyve sularıyla veya salataların içinde de tüketebileceğiniz avokado yüksek oranda doğal yağ içermektedir.

İncir

Hazırladığınız kokteyllerde ve salatalarda kullanabileceğiniz incir, yüksek kalorilidir. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo aldığınızı görebileceksiniz.

Üzüm Üzümü tek başına tüketebileceğiniz gibi salatalarda da tercih edebilir ya da üzüm suyu olarak içebilirsiniz. Bir bardak üzüm suyu ortalama 105 kalori içermekte olup, kilo aldıran meyveler arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz