Enfes kekler mi hazırlamak istiyor ama her defasında hüsranla mı karşılaşıyorsunuz? Öyleyse hiç gözünüz korkmasın. Bazı noktalara dikkat ederseniz kolaylıkla kek yapabilirsiniz. Fırınınız ve kek pişirme kabınız varsa fırından muhteşem bir kek çıkartmaya hazır olun.

Kek yapmaya başlayacaksanız öncelikle kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmenizde fayda var. Diğer bir önemli nokta ise keki her zaman önceden ısıtılmış olan fırında pişirmenizdir. Şimdi diğer detaylara bakalım.

İlk kek denemeniz ise, temel malzemelerle hazırlayabileceğiniz keklerle başlayın.

Daha önce hiç kek yapmadıysanız en basit kek tariflerini deneyebilirsiniz. Kek hazırlarken kullanacağınız tarifi kolaylıkla erişebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. İlk denemenizi malzemeleri kolaylıkla temin edilebileceğiniz bir tarif ile yapabilirsiniz. Sade kek, limonlu kek, çikolatalı kek iyi bir seçim olabilir. Denenmiş bir kek tarifini ya da arkadaşınızdan aldığınız ölçüsüne güvenebileceğiniz bir tarifi deneyebilirsiniz.

Bir Kekin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Bazı malzemeler var ki onlarsız kek olmaz. Toz şeker, yumurta, kabartma tozu, un, yağ gibi malzemeler mutlaka bir kekte olmak zorundadır. Temel malzemelerin yanı sıra kuru meyvelerden, taze meyvelerden ya da ceviz, üzüm, portakal, tarçın gibi birçok malzemelerle de farklı tatlar yakayalayabilirsiniz.

Yumuşak Kekin Sırrı Nedir?

Kekin kabarık ve yumuşak olmasını istemeyen yoktur. Şeker ve yumurta sayesinde kekiniz bu kıvamda olabilir. Yumurtanın sarıyla şekerin, yumurtanın beyazıyla da şekerin ayrı ayrı olarak çırpılması bu hususta çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir
Enginar

Kek Yaparken Malzemelerin Sıcaklığı Ne Olmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kek hazırlarken malzemelerinizin oda sıcaklığında olması çok önemlidir. Tereyağı ve yumurta gibi malzemelerin oda sıcaklığında olması şarttır.

Kek yaparken kullanacağınız malzemeleri minimum 15 dakika kadar önce dışarıya çıkartarak oda sıcaklığına getirmeniz gerekmektedir. Böylece kekinizin kıvamı kabarık olacaktır.

Tarifteki ölçülere dikkat edin

Tarifte yazan ölçülere uymanız çok önemlidir. Hatta ölçü kaplarından ya da mutfak terazisinden yardım alabilirsiniz.

Kekinizi pişirirken fırınınızı önceden ısıtın

Genellikle keklerin pişme derecesi 180’dir. Bu derece fırınınızı önceden ısıtabilir, iyi pişen bir kek hazırlayabilirsiniz. Keki soğuk fırına vermeniz önerilmemektedir.

Keke, un nasıl eklenir?

Kek hazırladığınızda, kabartma tozu, un gibi malzemeleri bir süzgeç yardımıyla eleyerek koymanız önerilmektedir. Mümkünse iki kez eleyip, o şekilde kullanabilirsiniz. Böylece diğer malzemelerle daha iyi bütünleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru malzemeler keke nasıl eklenir?

Sıra kuru malzemeleri eklemeye geldiyse çırpıcı yerine spatula kullanmaya başlayabilirsiniz. Malzemelerinizi çırpmadan, alt kısımdan üst kısma doğru karıştırmanız gerekmektedir.

Kek kalıptan nasıl kolay çıkartılır?

Hazırladığınız malzemelerinizi kalıba koymadan önce pişirme kağıdı ya da yağ kullanmanız gerekmektedir. Pişirme kağıdı kullanılmayacaksa kalıbın içinin iyice yağlanması gerekmektedir. Düz kek kalıbı tercihlerinizde yağlı kağıt kullanmanız pratik olacaktır. Bu sayede kekiniz piştikten sonra kalıptan daha kolay çıkacaktır.

Kekiniz piştikten sonra fırından çıkartmadan bir kürdan yardımı ile kekinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer kürdan kekin içerisinden temiz çıkıyorsa kekiniz hazırdır. Fırından çıkardığınız keki ortalama 20 dakika kadar oda sıcaklığında beklettikten sonra afiyetle servis edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz