kereviz nedir

Dünya mutfağında da pek çok yemekte kullanılan ve sağlıklı olmasıyla bilinen kereviz şifalı bitkiler arasındadır. Faydaları ise saymakla bitmez. Peki nedir bu faydaları saymakla bitmeyen kereviz? Kereviz, antioksidan özelliği olan ılıman iklimlerde ve Doğu Akdeniz’de yetişen maydanozgiller familyasına ait olan bir bitkidir.

Kerevizin Faydaları Nedir?

kereviz sapı

Kereviz, hipertansiyonu ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olan bir bitkidir. İçeriğinde bulunan fitalid sayesinde stres hormonunu azaltır aynı zamanda kan dolaşımınızı rahatlatır.

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudu iltihaplanmaya karşı koruyucu özelliği de vardır. Ayrıca akne ya da astım şikayetleriniz varsa da kereviz tüketmenizde fayda var.

Sindirim sistemi üzerindeki faydası bilinen kereviz sindirim sistemi ve bazı enfeksiyonlarda mücadele eden faydalı bir lif içeren bitkidir.

Koruyucu etkisi sayesinde birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olan kereviz, apigenin içermektedir.

Kerevizin tohumunun mide iltihabını önlemede üzerinde faydası vardır. Ayrıca midedeki gastrit asit seviyesini de kontrol altına almaktadır.

Kerevizdeki fitalid ile karaciğerinizi koruma altına alabileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle siroza dönüşebilecek rahatsızlıkları da engellediği için hastalara her hafta tüketilmesi önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yapraklarındaki müthiş antioksidan etkisi sayesinde sağlık bir cilt görünümüne kavuşmaya da yardımcı olan kerevizin akciğer kanserinden de koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Vücutta emilimi kolay olan iyi tuzlar içerek kereviz aynı zamanda sodyum kaynağıdır.

Sağlıklı yiyecekler arasında yer alan bu bitki, birçok diyet listesinde yer alan zayıflamaya yardımcı olan yiyecekler arasında bulunmaktadır.

Kerevizin İçerdiği Vitaminler Nelerdir?

Kereviz A,B6, C,E ve K vitamini içeren bir bitkidir. Bunun yanı sıra pantonetik asit, kalsiyum, manganez ve fosfor gibi mineraller de içermektedir. Ayrıca kereviz, oldukça fazla antioksidan içeren; lif, beta-karoten, flavanoid açısından da zengindir.

kerevizin faydaları

Kereviz Nasıl Saklanır?

Kereviz yetiştirildiği süre boyunca birçok kez kimyasal püskürtme işlemine maruz kalmaktadır. Eğer kerevizin yemeğini yapacaksanız bulabiliyorsanız organik bulmanızda fayda var. Kerevizi seçerken yapraklarının yeşil ve taze olmasına dikkat etmelisiniz. Aldığınız kerevizleri hemen yıkamamanız kerevizin çabuk bozulmaması açısından iyi olacaktır. Pişireceğiniz zaman temizlemeniz yeterli olacaktır.

Almış olduğunuz kerevizleri ortalama 5-7 gün arasında buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kerevizi taze tüketmek daha sağlıklı olmakla birlikte, dondurucuda dondurmamanızda fayda var. Böylece besin değerinden daha fazla yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz