Pandemiden sonra son zamanların en çok cevap aranan sorularından biri de korona virüse karşı nasıl beslenmemiz gerektiği. Şüphesiz bağışıklığımızı güçlendirecek gıdalara ağırlık vermekte fayda var. Peki nedir bu bağışıklığımızı güçlendirecek gıdalar? Korona virüse karşı nasıl beslenilmeli?

Bilindiği gibi et, balık, yumurta, kuru baklagil ve yeşil yapraklı sebzeler doğru ve dengeli beslenme için olmazsa olmaz. Korona virüsle mücadele için de bu gıdaların yanı sıra demir, çinko, Omega 3, B12 ve probiyotikler içeren gıdalara ağırlık vermek gerekiyor. Gıdaların haricinde tüketilen sıvı miktarı da oldukça önem taşımaktadır. Günlük bol su ve taze sıkılmış meyve ve sebze sularını da tercih etmek oldukça yararlı.

Beslenmenin haricinde uyku düzeni gibi faktörlerin de bağışıklığımızın etkisi üzerinde etkili olduğu düşünülürse, kaliteli bir uykuyu ihmal etmemeye özen göstermelisiniz.

Covid-19’a Yakalanılırsa Nasıl Beslenilmeli?

Normal gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi covid-19’a yakalanan birçok kişi beslenmesine dikkat etmez. İştah, koku gibi duyular azaldığı için yeterli beslenilmeyebilinir. Bu durumlarda vücudun bağışıklık sistemi daha çok zayıflayabilmektedir. Ama bazı yiyecekler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte fayda var.

Öncelikle bağışıklık sisteminin güçlü olması için, sadece beslenmek değil fiziksel olarak da iyi olmanın önemli olduğunun da altını çizmek gerekir. Çünkü birçok insanda stres, kronik hastalıklar  ve benzeri faktörler bağışıklığın zayıf düşmesine sebep olabilir.  Kişi, yeterince iyi beslenemezse bağışıklık sisteminin zayıfladığı gibi virüslerin de daha güçlü hale gelmesine neden olabiliyor. Bunun yanı sıra kişinin uyku verimi de çok önemlidir. Ayrıca düzenli spor ile vücudun enerjisini arttırmak da iyi bir alternatiftir.

İlginizi Çekebilir
Enginar

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Yiyecekler Nelerdir?

Turunçgiller: İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendiren turunçgiller beyaz kan hücrelerini de arttırır. Portakal, greyfut, mandalina ve limon en yaygın turunçgillerdir.

Sarımsak: Antikbakteriyel ve antiviral özelliği bulunmaktadır.

Zencefil: Boğaz ağrısı başta olmak üzere birçok enflamatuar hastalıkları da azaltmakta da etkilidir.

Zerdeçal: Kan şekerinin dengelemenin yanı sıra, anti-enflamatuardır.

Brokoli: Zengin A, C ve E vitamini deposudur.

Ay Çekirdeği: Ay çekirdeği, B6, E vitamini ve fosfor, magnezyum bakımından zengindir. Bunun yanı sıra stres ve kaygıyla başa çıkmaya da yardımcıdır.

Yeşil Çay: Antioksidan kaynağı olan yeşil çay, enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcıdır.

Yoğurt: Doğal bir D vitamini kaynağı olan yoğurt tüketilecekse ev yapımı yoğurtları tercih etmekte fayda var.

Badem: Sağlıklı yağlara ve E vitaminine sahip olan badem, yetişkinlerin günde 15mg ihtiyacı olan E vitamini ihtiyacını da karşılar.

Yukarıda belirttiğimiz besinlerin yanı sıra pandemide özellikle evde bulunulan zamanda sürekli bir şeyler atıştırma halinde olabiliyoruz. Bu atıştırmalıkları mümkün olduğunca besin değeri yüksek gıdalardan seçerseniz sağlıklı bir tercih olacaktır. Kuru meyveler, çiğ kuruyemişler, taze meyveler, meyde dilimli yoğurtlar gün içi atıştırma için sağlıklı seçimler arasında gösterilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz