poşe yumurta tarifi
Hazırlama Süresi: 5 dk
Pişirme Süresi: 5 dk
Hazır: 10 dk
 

Kahvaltı sofralarının yıldızlarından olacak yeni bir tarif. Adeta bir şef edasıyla hazırlayabileceğiniz poşe yumurta ile kahvaltılarınıza şık sunumların yer aldığı yeni lezzetler ekleyebilirsiniz.

Poşe yumurta, çılbır olarak da bilinir. Karadeniz yöresine özgü olarak bilinen çılbırı aslında oldukça basit bir şekilde kabuksuz olarak haşlanmış yumurta olarak da ifade edebiliriz. Suda pişirildiği için oldukça hafif bir lezzettir. Diyet yapanların da severek tükettiği bu lezzeti hala denemeyerek daha fazla geç kalmayın.

Poşe yumurta hazırlayacaksanız yumurtalarınızın da taze olmasına dikkat etmelisiniz. Yumurtanın taze olup olmadığını anlayabilmeniz için minik bir ipucu paylaşalım. Yumurtanızı salladığınızda, içi sallanmıyorsa eğer yumurtalar tazedir.

Poşe Yumurta Malzemeleri

  • 2 adet yumurta
  • 1-2 yemek kaşığı elma yada üzüm sirkesi
poşe yumurta malzemeleri

Poşe Yumurta Tarifi

1 Öncelik olarak poşe yumurtaları hazırlayacağımız pişirme tenceresinin içine yumurtaların boyunu aşacak kadar su ekleyin ve ocağa alın. Suyu kaynamaya bırakın.

2 Ufak bir süzgeç alın pudra şekeri serpmek için kullanılanlardan olabilir. Yumurtayı kırıp içine aktarın. Bu işlem sayesinde yumurta akının çok sıvı kıvamında olan bölümünü süzeceğiz. Süzme işlemi tamamsa yumurtayı dikkatlice bir şekilde başka bir kaba alın. Bu işlemi kaç adet poşe yumurta yapmak istiyorsanız o kadar yapacağız.

poşe yumurtanın akı

3 Su kaynama noktasına geldiyse en kısık ateşe alın ve biraz bekleyin. İçine sirkeyi ilave edin. Kaşık yardımıyla çevirerek tam ortasında bir girdap oluşturun. Tam ortasına yumurtayı ekleyin ve bırakın. Bir kaşık yardımıyla yumurta beyazının toplanmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Chili Biberli Kalamar
poşe yumurta nasıl pişirilir

4 Pişme süresi ortalama 2-2 buçuk dakika kadar. Yumurtanın beyazı piştiğinde bir kaşık yardımıyla yumurtanızı tencereden alabilirsiniz.

poşe yumurta yapımı

Poşe Yumurtanın Püf Noktası

Poşe yumurtayı pişirirken suyun içine tuz eklemeyin. Bunun nedeni tuz poşe yumurtanın pürüzsüz olmasını engelliyor.


Sirkeli Poşe Yumurtanın VideosuFormuna dikkat edenleri şöyle alalım. Sağlıklı bir pişirme yöntemine sahip olan poşe yumurta dağılmayan ve tam kıvamında olan haliyle sofraları süsleyecek.

Poşe yumurtayı hazırlamak zor olmasa da, hazırlarken dikkat etmenizde fayda var. Hassas bir pişirme süresine sahip olduğu için ve sarı kısmının akışkanlığını kaybetmemesi için pişirirken püf noktaları göz önünde bulundurulmalıdır.

Hem görenleri hem tadına bakanların kalbini çalan poşe yumurtanın, son zamanlarda adeta bir trend haline geldiği ortada. Öyle ki bunda MasterChef yarışmasının da payının büyük olduğu söylenebilir. MasterChef’teki üçlü düellolarda hazırlanan poşe yumurtalardan sonra birçok kişi tarifin detaylarını araştırmaya başlamıştı.


Poşe Yumurtanın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Soru: Poşe yumurtanın püf noktası nedir?

Cevap: Poşe yumurtasının püf noktası sarı kısmının akışkan olması ve beyazının tam pişmiş olmasıdır.

Soru: Poşe yumurta kaç kaloridir?

Cevap:  50 gram poşe yumurta 72 kaloridir.

Soru: Poşe yumurtaya neden sirke konulur?

Cevap: Pişirilen yumurtaların formunun düzgün kalması için, kaynayan suya sirke eklenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz