ATIŞTIRMALIKLAR

Atıştırmalıklar

PRATİK VE SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Ordövr, meze veya aperatif olarak da bilinen atıştırmalıklar genellikle yemekten önce veya yemek saatleri arasında servis edilen ve sıklıkla parmakla yenen yiyeceklerden oluşan gıdalardır. Hedeflenen tarife bağlı olarak çok basitten çok karmaşığa kadar değişen farklı türde atıştırmalıklar hazırlamak mümkün.

Yemeklerde, ziyafetlerde ve benzer etkinliklerde yemeklerden önce sıkça atıştırmalıkların servis edildiğini görürsünüz. Atıştırmalıklar ayrıca yemek saatinin dışında gerçekleşen uzun partilerde de sunulmaya çok uygunlardır. Akşam yemeği servisinin yapılmadığı bir öğleden sonra etkinliğinde veya akşam yemeğinden sonra gerçekleşen bir partide konuklarınıza özenle hazırladığınız lezzetli atıştırmalıklar sunabilirsiniz.

Çeşitli Sağlıklı Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar daima belirli karakteristik özellikte olur. Bunlar arasında çeşni tarafında güçlü bir lezzet sunmaları ve boyut tarafında ise küçük olmaları var. Öyleyse biraz da en popüler atıştırmalık çeşitlerinden bahsedelim:

Kokteyller – birkaç ısırıkta biten balıklar, kabuklu deniz ürünleri, içecekler veya keskin aromalı soslarla servis edilen meyvelerle hazırlanırlar. Görünümleri itibariyle taze olmaları ve göze hitap etmeleri içinse çekici bir şekilde düzenlenmeleri tavsiye edilir. Kokteyller portakallı, ananaslı, greyfurtlu veya domatesli olabilir ve bunları misafirlerinize soğuk salata sosları ile sunabilirsiniz.

Ordövr – Bazen hors doeuvres ismiyle de duyduğumuz ordövr, ana yemekten önce sıcak veya soğuk servis edilen atıştırmalıklardır. Çokça terbiye edilmiş yiyeceklerin küçük bölümlerinden oluştuklarını görürsünüz.

Kanepe – bir ya da iki ısırıkta biten ve parmakla yenen kanepeler sırasıyla bir tabandan, bir tepeden ve bir garnitürden oluşurlar. Bunları sıcak veya soğuk servis edebilirsiniz. Kanepeler minyon yapıda, taze ve göze hitap eden renk kontrastlarında olurlar. Kanepe yaparken kullanılan sabit bir tarif yoktur. Birbirinden farklı renkte ürünleri küçükçe kesilmiş kızarmış ekmek veya bisküviler üzerine tek tek ya da karma halde yerleştirebilirsiniz.

Krudite – bunlar salamular yiyeceklerdir ve jülyen havuçlar veya küçük çubuklar halinde kesilmiş kereviz sapları gibi çiğ, gevrek sebzelerden oluşurlar. Krudite sunumunu yaparken hafifçe derin kayık tabaklar tercih etmenizi öneriyoruz.

Küçük salatalar – bunlar yalnızca küçük porsiyonlu salatalardır ve çoğu salatada rastlanan özelliklere sahiplerdir. En çok atıştırmalık olarak tercih edilirler.

Çorbalar ve konsomeler – iştah açıcı özellikleriyle çorbalar ve konsomeler de atıştırmalık kategorisine dahil edilebilirler.

Sıklıkla Sorulanlar

Soru: Tarifleriniz’de uygulamalı videolar yayımlıyor musunuz?
Cevap: Evet tüm atıştırmalıklar için uygulama videoları yayınlıyoruz.

Soru: Atıştırmalıklar kategorisinde ne tür paylaşımlar yapıyorsunuz?
Cevap: Atıştırmalık kategorimizde şu ürünleri paylaşmaktayız ( Balık, Çorbalar, Et, Hamur işleri, İçecekler, Kahvaltılıklar, Makarnalar, Pilavlar, Salatalar, Mezeler, Sebze yemekleri, Soslar, Sulu Yemekler, Tatlılar, Tavuk ürünleri, Zeytinyağlılar )

Soru: Atıştırmalık tariflerinizde sizlerden bilgi için danışma amaçlı yardım alabiliyor muyuz?
Cevap: Evet haydipisirelim.com olarak tüm sormak istedikleriniz için bizlere mail atabilirsiniz.

Soru: Özel istek üzerine Atıştırmalık tariflerinizi bize özel yapıyor musunuz?
Cevap: Evet bizlere istek ve öneri kısmında tüm merak ettiğiniz tarifler için yazabilirsiniz. En kısa süre içinde değerlendirme yapılıp paylaşımlar sağlanmaktadır.

İşte Enfes Karnabahar Köftesi Videosu


TAKİPTE KALIN!

13,463BeğenenlerBeğen
14,176TakipçilerTakip Et
9,760AboneAbone Ol

Haydi Pişirelim Yemek Bloger ve Youtuber

Olga Genç...Evet sosyal medya, youtube derken şimdide haydipisirelim.com sitesinde sizlerle tariflerini paylaşan dünya mutfağı meraklısı, sürekli yeni tarifler deneyen, geliştiren şahsiyet.