ZEYTİNYAĞLILAR

zeytinyağlı biber dolması

Zeytinyağlı Çeşitleri

Zeytinyağlılar mutfakların lezzetli ve sağlıklı tatlarındandır. Üstelik yaz aylarında hafif ve pratik yemekler arıyorsanız zeytinyağlılar tam istediğiniz tat olabilir.

Sofralarınızdaki zeytinyağlı lezzetler ile öğle yemeklerinizi ve akşam yemeklerinizi Ege’nin güzelliğiyle ziyafete dönüştürebilirsiniz. Menünüzü zenginleştirecek yemekler için bahar sebzeleriyle harikalar yaratabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yemekler Nasıl Hazırlanmalı?

Zeytinyağlı yemeklerden vitamin almak için genellikle sebzeler pişmemiş olarak kullanılır. Bunun yanı sıra soğan, sebze ve sebzeler kavrulur ya da bazı sebzeler kavrulurken bazıları da pişirilmeden yemeğe eklenir.

Zeytinyağlı yemekler genelde soğuk olarak tüketildiğinden yemeğin kokusu, aroması, buharı içine hapsolsun diye tencerenin kapağının kapalı olmasında fayda var. Zeytinyağlı yemekler yenilmeden önce çok uzun olmamak kaydıyla bir süre bekletip soğutulabilir.

Zeytinyağlılar hazırlanırken yemeğe ayrıca tat katmak için sarımsaktan da faydalanabilir.

Sofraların En Sevilen Zeytinyağlı Yemekleri

Zeytinyağlı Sebzeli Enginar

En sevilen zeytinyağlı yemeklerden olan zeytinyağlı sebzeli enginarın hazırlanması oldukça basit. Karaciğer dostu olarak bilinen enginar sağlıklı olmasıyla da mutfaklarda önemli bir yer kaplar. Havuç ve patates eşliğinde hafif bir yemek için lezzetli bir alternatif.

Pancar Kavurması

Sofralarda rengarenk görüntülere hemen hemen herkes bayılır. Özellikle bahar aylarında pancarın en lezzetli halini bulabilir, dilerseniz tek başına dilerseniz salatalarla da pancarı tüketebilirsiniz.

Zeytinyağlı Taze Barbunya

Masalarınızda baş tacı olacak zeytinyağlı barbunya hafif ve doyurucu bir lezzettir. Baklagiller familyasından olan barbunya, Roma fasulyesi olarak da bilinir. Protein ve demir bakımından zengin olan barbunyaya diyet listelerinde de yer verilmektedir.

Zeytinyağlı Semizotu

İçerisinde sağlıklı yağ asitleri bulunan sebzeler arasında olan semizotu, pirinç ve sarımsak eşliğinde harika bir yaz lezzeti.

Zeytinyağlı Börülce

Öğünü hafif geçirmek isteyenlerin tercihi zeytinyağlı börülceyi mevsiminde tüketmekte fayda var. Ege mutfağının sık tüketilen lezzetlerinden olan zeytinyağlı börülce taze, kuru ve deniz börülcesi olmak üzerine 3 farklı çeşide sahiptir.

Zeytinyağlı Havuçlu Pırasa

Soğangiller familyasından olan pırasa, doğal antibiyotik etkiye sahip bir sebzedir. Zeytinyağı ile kendi suyunda pişen lezzetli bir yiyecektir.

Sıklıkla Sorulanlar

Soru: Zeytinyağlı yemekler hazırlanırken neye dikkat edilmelidir?

Cevap: Zeytinyağlı yemekler pişirilirken kısık ateşte ve mümkün olduğunca az miktarda su kullanılmalıdır. Ayrıca yemeği az karıştırmakta da fayda var. Eklenecek soğanı da rendelemek yerine küçük küçük doğrayarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Soru: Zeytinyağlı yemekler kilo aldırır mı?

Cevap: Dengeli ve düzenli tüketildiği takdirde zeytinyağlı yemekler kilo artışına sebep olmamaktadır. Ölçüsü kaçırıldığı takdirde ise yağlanma yapabilmektedir.

Soru: Yaz aylarında tüketilebilecek zeytinyağlı yemekler hangileridir?

Cevap: Zeytinyağlı enginar, zeytinyağlı taze fasulye, zeytinyağlı börülce yaz aylarında tüketilebilecek hafif zeytinyağlı lezzetlerdendir.

Soru: Zeytinyağlı yemeklere neden şeker konulur?

Cevap: Şeker, zeytinyağlılarda yemeğin tadını dengelemektedir.

Soru: Zeytinyağlı yemeklerin lezzetli olması için hangi zeytinyağı tercih edilmelidir?

Cevap:  Kullanılan zeytinyağının natürel sızma zeytinyağı olması yemeklere ayrıca lezzet katacaktır. Ayrıca zeytinyağını güneş ışığı görmeyen şekilde, koyu renk şişelerde muhafaza etmek yağın erken bozulmasını önlemek açısından önemlidir.

Zeytinyağlı Kabak Kavurma Videosu


TAKİPTE KALIN!

13,463BeğenenlerBeğen
14,176TakipçilerTakip Et
9,660AboneAbone Ol

Haydi Pişirelim Yemek Bloger ve Youtuber

Olga Genç...Evet sosyal medya, youtube derken şimdide haydipisirelim.com sitesinde sizlerle tariflerini paylaşan dünya mutfağı meraklısı, sürekli yeni tarifler deneyen, geliştiren şahsiyet.