tavada alabalık
Hazırlama Süresi: 15 dk
Pişirme Süresi: 10 dk
Hazır: 25 dk
 

Lezzetiyle bilinen alabalık, omega-3 açısından da zengindir. En az diğer balıklar kadar lezzetli olan alabalık, diğer balıklar kadar koku da yaymamaktadır. Üstelik fırında, ızgarada, kiremitte ya da tavada kolayca hazırlanabilmektedir. Üstelik kılçıklarının yumuşak olması da pratik bir şekilde ayıklamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle kılçıkları olmasından dolayı balık yemeyi sevmeyen çocuklarınız varsa alabalık iyi bir tercih olacaktır. Bu lezzetli balıkla lezzetli bir yemek hazırlayacağız, tereyağında alabalık!

Eğer alabalığın bir dere balığı olduğu için tatsız tutsuz olacağını düşünüyorsanız, bu önyargınızı tereyağında alabalık tarifi ile yıkabilirsiniz.

Tereyağında Alabalık Malzemeleri

  • 2 adet alabalık
  • 1 kase un
  • 100-150 gr tereyağı
  • 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
tereyağında alabalık tarifleri

Tereyağında Alabalık Tarifi

1 Alabalıkları güzelce yıkadıktan sonra fileto şeklinde kesmek gerekiyor. Bunun için çok keskin bir balık kesme bıçağına ihtiyacınız olacak. Fileto şeklinde kesin ama derisinden ayırmayın. En son parçaları benim gibi tam ortadan kesebilirsiniz. Böylece tavaya daha rahat sığacaktır balıklar.

tereyağlı alabalık kızartma

2 Kesim işlemi bittikten sonra sıra unlama ve tuzlamaya geldi. Önce filetoların üzerine tuz serpin. Elinizle yedirdikten sonra bir tabağın içine unu aktarın ve balıkları güzelce elinizle una banarak unlayın.

alabalık unlama

3 Geniş bir tava alın ve içine önce tereyağını aktarın ve eritin ardından tereyağının yanmaması için biraz zeytinyağı ekleyin. Yağınız iyice eridikten sonra orta ateşte balıkları kızartmaya başlıyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Tahinli Un Kurabiyesi
alabalık kızartma

4 Kızartma işleminde önemli olan önce deri tarafından başlayarak kızartmak. Balıklarınız nar gibi kızardığında tavadan alıp servis işlemine geçebilirsiniz. Ben balığı fırında patates yada haşlama patatesle servis ediyorum. Tabi Patateslerin üzerine birazda dereotu serpebilirsiniz.

alabalık sunum

Tereyağlı Alabalık Püf Noktası

Alabalığı kızartırken mutlaka deri tarafından başlayarak kızartın ve dikkat edin deri tarafı iyice kızarsın. Böylece daha çıtır bir deri olacak. Çok daha lezzetli olacak balığınız.


Tereyağında Alabalık Videosu


Alabalık, hemen hemen her mevsim tüketilebilen  protein ve iyot bakımından zengin sağlıklı besinler arasındadır. Dolayısıyla düzenli olarak balık tüketmek de sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin de tercihidir. Tereyağında alabalık tarifi ile klasik balık yemeklerinin dışına çıkabilirsiniz.

Alabalık hazırlayacaksanız, daha lezzetli bir balık için balıkları mümkün olduğunca iyi temizlemelisiniz. Eğer fırında yapacaksınız fansız programı tercih ederseniz , balığınızı belki biraz daha fazla sürede pişirmiş olacaksınız ama emin olun daha lezzetli bir yemek ortaya çıkartacaksınız.

Tereyağında alabalık sunumunuza farklılık katmak isterseniz, servis esnasında üzerinde tereyağı eriterek zengin bir sofra hazırlayabilirsiniz.


Tereyağında Alabalık Pişirirken

Soru: Tereyağında alabalık zeytinyağsız hazırlanabilir mi?

Cevap: Yalnızca tereyağı kullanılırsa, yağ kızartma esnasında yanabilir. Bu yüzden 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı da kullanmak gerekir.

Soru: Alabalık kızartması kaç kaloridir?

Cevap: 1 tane alabalık kızartması ortalama 585 kaloridir.

Soru: Alabalığın kuru olmaması için ne yapılmalı?

Cevap: Alabalığı gereğinden fazla kızartmayarak kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Soru: Alabalığın yanında hangi salatalar tercih edilebilir?

Cevap: Marul salatası ya da roka salatası tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz