yaprak ciğer tereyağında
Hazırlama Süresi: 25 dk
Pişirme Süresi: 15 dk
Hazır: 40 dk
 

Mükemmel bir protein deposu olan ciğer her haliyle sevilir. Özellikle ince haliyle. Tereyağlı yaprak ciğer nefis tadıyla ve ince görüntüsüyle bugünkü menünüz için doyurucu bir alternatif.

Ciğer sevmeyen kişilere bile ciğeri sevdirecek olan tereyağlı yaprak ciğer favori yemekleriniz arasında yerini alacak.

Ciğer yemeğinin faydaları saymakla bitmez. Protein, demir, bakır ve A vitamini açısından çok zengin olan ciğer aynı zamanda D vitamini, C vitamini, fosfor, B12 vitamini açısından da tüketilecek faydalı yemekler arasındadır.

Ciğer yemekleri hazırlanırken içerisindeki besin değerinin kaybolmaması için çok fazla kızartmamakta fayda var.

Tereyağlı Yaprak Ciğer Malzemeleri

  • 400 gr dana ciğer
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Bir tutam maydanoz
  • Kimyon
  • Karabiber
  • Tuz
yaprak ciğer malzemeleri

Tereyağlı Yaprak Ciğer Tarifi

1 Güzelce dana ciğeri yıkayın ve bir kesme tahtasının üzerine alın. Sinirler varsa temizleyin yada size tavsiyem kasaptan alırken mutlaka temizletin. Şimdi kesme işlemine geçebiliriz. Keskin bir bıçak yardımıyla çok ince şeritler halinde ciğeri yaprak yaprak kesin.

yaprak ciğer kesimi

2 Geniş bir kızartma tavası alın ve içine tereyağını ilave edin. Yüksek ateşte tereyağını eritin. Ciğerleri ortalama önlü arkalı 4-5 dakika kadar kızartın. Tavadan alırken baharatları ilave edin.

yaprak ciğer kızarması

3 Bu işleme ciğerler bitene kadar devam edin ve tabaklara sıcak bir şekilde servis edin. Servis ederken ciğerlerin üzerine daha önceden ince kıydığınız maydanozları serpin.

İlginizi Çekebilir
Beef Stroganoff
yaprak ciğer servis

Tereyağında Yaprak Ciğeri Püf Noktası

Ciğerlerin servisini yaparken mutlaka yanına sumaklı kuru soğan ve patates püresi hazırlayın. Yemeğimizin lezzetine lezzet katacaktır.Sakatatlar arasında en çok tercih edilen şüphesiz ciğerdir. Tabi bunda tadının yanı  sıra mineral ve vitamin açısından da zengin olmasının da faydası yadsınamaz.

Tereyağlı yaprak ciğerde vitaminlerin yanı sıra aminoasit, şeker, demir gibi bir çok besleyici şey bulunuyor. Yemek menülerinizde ciğere daha fazla yer vererek, sofralarınızda sağlıklı besinleri buyur edebilirsiniz.

Tereyağlı yaprak ciğer tarifimizde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Özellikle ciğerleri aynı kalınlıkta ince bir şekilde doğramalısınız. Bunun yanı sıra ciğerin yağ oranının çok az olmadığı düşünülürse yağı gereğinden fazla eklememeye dikkat edebilirsiniz.


Tereyağlı Yaprak Ciğeri Pişirirken

Soru: Tereyağlı yaprak ciğer nasıl servis edilebilir?

Cevap: Hazırladığınız yemeği soğan salatası ile servis edebilirsiniz.

Soru: Tereyağlı yaprak ciğerin yağ oranı fazla mıdır?

Cevap: Yağ değeri biraz fazla olmakla birlikte, ortalama 100 gram porsiyon yaprak ciğeri, 200 kaloriye denk gelmektedir.

Soru: Dana veya kuzu ciğeri dışında tavuk ciğer nasıl ince doğranabilir?

Cevap: Ciğer yumuşak olduğu için ince bir şekilde doğramak biraz zor olabilir. Bu yüzden biraz sertleşene kadar ciğeri buzlukta bekletirseniz ince bir şekilde kesebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz