Tükettiğimiz yiyeceklerin buzdolabında nerede, hangi rafta olduğu kadar nasıl muhafaza edildiği de çok önemlidir. Eğer saklama şeklinize dikkat ederseniz yiyeceklerinizin ömrünü de uzatmış olursunuz. Evet bu işlemi yaparken tabi ki sistemli olmak önemlidir. Eğer yiyeceklerinizde bakteri üremesini ve çok çabuk bozulmasını istemiyorsanız, onları uzun süre saklamanın püf noktalarını sizlerle paylaşacağız. Evet şimdi gelelim hangi yiyecek nerede saklanmalıdır sorusunun cevabına.

Buzdolabının En Soğuk Yeri Neresidir?

Buzdolabının en soğuk rafları şüphesiz ki buzluk kısmına yakın olan raflardır. Buzluktan uzak olan rafların diğer raflara göre sıcaklık derecesi de düşüktür. Tüm raflar farklı sıcaklığa sahip olduğu için, yiyeceklerimizi koruma için sahip oldukları güç de aynı değildir. Genellikle buzluğa yakın olan, yani hemen bozulmamasını istediğimiz raflara en fazla risk taşıyan gıdaları koymanızda fayda var.

Buzdolabının Soğuk Yerine Hangi Yiyecekler Yerleştirilmelidir?

Peki nedir bu çabuk bozulabileceği için risk taşıyan besinler? Süt, yumurta, peynir, et, balık gibi gıdalar çabuk bozulabileceği gibi buzluğa en yakın yere konulmalıdır. Etleri her zaman üzerini kapatarak ya da bir poşete geçirerek muhafaza etmeniz önerilir. Bilindiği gibi çiğ olan etin, bakteri üretme potansiyeli olduğu için bu bakteriler diğer besinlere bulaşabilir. Söz konusu bakterilerin, etin piştiği zaten yok olduğunun da altını ayrıca çizelim.

Bir diğer bakteri oluşumuna yakın olan gıda ise yumurta. Gerek kabuğunda gerek içinde oldukça fazla miktarda bakteri bulunmaktadır. Buzdolaplarında bulunan yumurta raflarının yerine yumurtanın kendi kutusunda buzluğa yakın olan rafta yumurtaları saklamanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir
Enginar

En soğuk rafta saklanması gereken gıdalardan biri de pişmiş yemekleriniz, hazırladığınız salatalarınız olmalıdır. Bunları da kapağı kapalı mümkünse cam kaplarda muhafaza edebilirsiniz.

Buzdolabının Orta Rafında Hangi Gıdalar Saklanmaktadır?

Süt, yoğurt, margarin, kefir gibi gıdalarınızı dolabın orta katında saklayabilirsiniz. Sütü, buzdolabının kapağında saklamamanız daha iyi olur. Çünkü kapı her açılıp kapandığında süt, havayla temas edebileceği için daha çabuk bozulabilir. Orta raflarda bir başka saklayabileceğiniz gıda ekmektir. Eğer ekmeğinizi dolapta saklamak istiyorsanız streç filme sarılı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Sebzelikte ve Alt Raflarda Saklanacak Gıdalar Nelerdir?

Birçok öğünde tüketmeyi sevdiğimiz meyveleri buzdolabının en sıcak kısmı olan alt taraflarda saklayabilirsiniz. Buzdolaplarında özel olarak bulunan meyve sebze bölmelerini bu gıdalarınız için kullanabilirsiniz. Meyve ve sebzelerin daha uzun süre dayanabilmesi için meyve sebzelerinizi yıkamadan dolaba koymalısınız. Mümkünse kese kağıtları ile meyve sebze bölmesine koyabilirsiniz. Ya da alternatif olarak delikli bir kap da tercih edebilirsiniz.

Buzdolabının Kapak Kısmında Hangi Gıdalar Saklanır?

Kapak kısmındaki gıdalar her zaman daha çabuk bozulabilmektedir. Bunun sebebi yukarıda da belirttiğimiz gibi kapının her açılıp kapandığında kapaktaki gıdaların havayla temas etmesidir. Bu sebeple kapak kısmında çok fazla soğukta muhafaza edilmesi gerekmeyen gıdaları saklayabilirsiniz. Bu gıdalara ketçap, mayonez, soslar, konserveler, baharatlar örnek verilebilir. Baharatları kavanozda saklamanızda fayda var. Hatta birçok gıdayı cam kaplarda ya da cam kavanozlarda saklamanız sağlık açısından da faydalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz